New Products
HYDRAULIC CYLINDER STANDARD 80/40-800
Article code:
10793
OEM:
9990000007127
Tax rate
22 %
Price without VAT:
155,74 EUR
Price with VAT:
190,00 EUR
Ref:
9
| Technical information | |
| Supplier: | Italy |
| Returns or exchange: | 14 days |
| Warranty: | 2 years |
| Cylinder extension force (at 180 bar): | 9,04 ton |
| Cylinder extension force (at 250 bar): | 12,56 ton |
| Cylinder retraction force (at 180 bar): | 6,78 ton |
| Cylinder retraction force (at 250 bar): | 9,42 ton |
| Maximum speed: | 0,5 m/s |
| Maximum pressure: | 250 bar |
| Weight: | 23,6 kg |
| Inner diameter of the cylinder piston: | 80 mm |
| Cylinder piston rod diameter: | 40 mm |
| Stroke of the cylinder: | 800 mm |
DIMENSIONS

| STANDARD | E | D (stroke) | |
| Code | [mm] | ||
| 10782 | 80/40-100 | 275 | 100 |
| 10783 | 80/40-150 | 325 | 150 |
| 10785 | 80/40-200 | 375 | 200 |
| 10785 | 80/40-250 | 425 | 250 |
| 10786 | 80/40-300 | 475 | 300 |
| 10787 | 80/40-350 | 525 | 350 |
| 10788 | 80/40-400 | 575 | 400 |
| 10789 | 80/40-450 | 625 | 450 |
| 10790 | 80/40-500 | 675 | 500 |
| 14147 | 80/40-550 | 725 | 550 |
| 10791 | 80/40-600 | 775 | 600 |
| 10792 | 80/40-700 | 875 | 700 |
| 10793 | 80/40-800 | 975 | 800 |
| 10794 | 80/40-900 | 1075 | 900 |
| 10795 | 80/40-1000 | 1175 | 1000 |








